Maria Sakkari US Open

Source: AAP Image/AP Photo/John Minchillo

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Το όνομά της στην ιστορία του ελληνικού τένις έγραψε για ακόμη μια φορά η Μαρία Σάκκαρη, παρά την ήττα της στον ημιτελικό του WTA Finals.

Δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να προκριθεί στον τελικό του WTA Finals, η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα αθλήτρια που έχει γράψει ήδη ιστορία ως η πρώτη τενίστρια της Ελλάδας που φτάνει στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-1, 6-3, 3-6) από την Άνετ Κοντεβέιτ (Νο8 στον κόσμο).

Αύριο το πρωί στις 7, ώρα Ανατολικής Αυστραλίας, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει στον δεύτερο αγώνα του στην αντίστοιχη διοργάνωση των ανδρών, που φιλοξενεί το Τορίνο, τον Κάσπερ Ρουντ.

Ο Έλληνας αθλητής που ηττήθηκε εύκολα χθες από τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ, θέλει τη νίκη προκειμένου να μείνει ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση.

Σε διαφορετική περίπτωση, θα μείνει πρόωρα εκτός διοργάνωσης, με τους Ρούμπλεφ και Τζόκοβιτς να μονομαχούν με φόντο την πρωτιά στον όμιλο.

Ισοπαλία για τους Soceroos

Σε περιπέτειες μπαίνει η Εθνική Αυστραλίας μετά την ισοπαλία σήμερα το πρωί με αντίπαλο την Κίνα στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, για την 6η αγωνιστική της 3ης φάσης των προκριματικών  του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη ζώνη της Ασίας.

Οι Socceroos προηγήθηκαν με τον Mitchell Duke στο 38ο λεπτό, με τους Κινέζους να ισοφαρίζουν σε 1-1 στο 71ο λεπτό με τον Wu Lei με πέναλτι.

Στον πίνακα πλέον η Αυστραλία βρίσκεται στην 3η θέση μετά τη νίκη της Ιαπωνίας επί του Ομάν με 1-0 εκτός έδρας.

Στην κορυφή είναι η Σαουδική Αραβία με 16 βαθμούς, στην δεύτερη θέση η Ιαπωνία με 12 και στην 3η η Αυστραλία με 11.

Επόμενος αγώνας για του Socceroos, αυτός με το Βιετνάμ στις 27 Ιανουαρίου.

Να σημειωθεί πως οι πρώτες δύο ομάδες της βαθμολογίας προκρίνονται στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την 3η να οδηγείται σε αγώνα μπαράζ.

Στην ευρωπαϊκή ζώνη η Ολλανδία έγινε η 10η ομάδα που τερματίζει στην πρώτη θέση του ομίλου της, παίρνοντας την απευθείας πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αγώνες μπαράζ θα δώσουν οι Τουρκία, Ουκρανία και Ουαλία.