Olympiacos FC_Twitter

Source: Olympiacos FC/Twitter

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Στους ομίλους του Europa League, κατάφερε να προκριθεί ο Ολυμπιακός, σε αντίθεση με την Ομόνοια, η οποία παρά το προβάδισμα του πρώτου αγώνα, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Δίχως να δυσκολευτεί, ο Ολυμπιακός, έφτασε στην πρόκριση απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, φέρνοντας ισοπαλία 2-2, στην έδρα της Σλοβακικής ομάδας. Σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα, στο «Γ. Καραϊσκάκης», οι «ερυθρόλευκοι» θα συνεχίσουν, πλέον, στους ομίλους του Europa League.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα να θέλει να ελέγξει την κυκλοφορία της μπάλας. Οι Σλοβάκοι, απειλούσαν με αντεπιθέσεις και στο 15’, είχαν δοκάρι σε πλασέ του Εντί.

Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ στο 31’ με κεφαλιά του Ελ Αραμπί, μέσα από την περιοχή μετά από υποδειγματική σέντρα του Βαλμπουενά.

Η Σλόβαν, ωστόσο, αντέδρασε και στο 41’ ισοφάρισε, με τον Εντί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και στο 54’ μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη, ο Ονιεκούρου, πλάσαρε στη γωνία, σημειώνοντας το 2-1.

Στο 60’ ο Ελ Αραμπί, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά εξουδετερώθηκε στο τετ-α-τετ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι Σλοβάκοι, οι οποίοι, αγωνίζονταν από το 26’ με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ντε Μάρκο, για επικίνδυνο φάουλ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 62.

Η Ομόνοια, δεν κατάφερε να περάσει στους ομίλους του Europa League, παρά το 4-2 του πρώτου αγώνα στο ΓΣΠ. Στην Αμβέρσα, η Αντβέρπ, επικράτησε με 2-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ενώ το ίδιο σκορ παρέμεινε και στην παράταση. Οι δυο ομάδες, οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι και οι Βέλγοι νίκησαν με 3-2. Για την ιστορία τα γκολ της Αντβέρπ πέτυχαν στο 28ο λεπτό ο Μιγιόσι και στο 84ο ο Γκέρκενς.

Η Κυπριακή ομάδα, θα συνεχίσει πλέον στους ομίλους του Conference League.

Στην ίδια διοργάνωση, θα συνεχίσει και ο ΠΑΟΚ, ο οποίος σε συνδυασμό με το 1-1 στην Τούμπα κέρδισε στην Κροατία, τη Ριέκα με 2-0.

Ο Ομάρ Ελ Καντουρί πέτυχε το πρώτο τέρμα για τους Θεσσαλονικείς, στο 11ο λεπτό, και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80’ ο Μουργκ.

Στο νεοσύστατο θεσμό ομίλων του Europa Conference League, προκρίθηκε και η Ανόρθωση. Πρόκειται για την πρώτη συμμετοχή της κυπριακής ομάδας σε ευρωπαϊκό όμιλο, μετά από 13 χρόνια. Σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία που πέτυχε στο Ισραήλ, η Ανόρθωση, επικράτησε της Χάποελ Μπερ Σεβά, με 3-1 στο γεμάτο από κόσμο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Σκόρερ για την «Κυρία» ο αρχηγός της Κωστάκης Αρτυματάς στο 12’ και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, στο 61’ με πέναλτι και στο 69’ με πλασέ από την μικρή περιοχή. Το μοναδικό γκολ των φιλοξενουμένων, πέτυχε ο Σρέχτερ στο 43’.

Εν τω μεταξύ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, η Αυστραλία, έρχεται δεύτερη στην κατάταξη των συνολικών μεταλλίων πίσω από την Κίνα.

Η Αυστραλία έχει κατακτήσει 7 χρυσά, έναντι 8 της Κίνας, 2 αργυρά, έναντι 5, και 6 χάλκινα έναντι 11.

Χρυσό κέρδισε σήμερα στην ποδηλασία η Amanda Reid.