H Ιταλία το σήκωσε μέσα στο Γουέμπλεϊ, σοβαρά επεισόδια μετά τον τελικό

Italian fans celebrate following the Euro 2020 Final in Melbourne, on Monday  July 12, 2021.

Italian fans celebrate following the Euro 2020 Final in Melbourne, on Monday July 12, 2021. Source: AAP Image/Luis Ascui

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Η Ιταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης, καθώς στη διαδικασία των πέναλτι επικράτησε με 3-2 της Αγγλίας, στον μεγάλο τελικό του Euro 2020 που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ.

Οι Άγγλοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό με το πολύ γρήγορο γκολ του Σο που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του τελικού.

Στο 67ο λεπτό του τελικού η Ιταλία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια από στημένη φάση.
Από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπονούτσι εξ΄ επαφής σχεδόν σούταρε με δύναμη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αγγλίας (1-1).

Στην παράταση, η Αγγλία μπήκε σαφώς καλύτερη και πίεσε πολύ, ωστόσο το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 μετά από 120 λεπτά αγώνα.

Όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί η Ιταλία επικράτησε με 3-2 με ήρωα τον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα και κατέκτησε το τρόπαιο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης!
Ο 19χρονος Μπουκάγιο Σάκα της Άρσεναλ ήταν ο «μοιραίος» παίκτης για την Αγγλία με το χαμένο τελευταίο πέναλτι, με ορισμένους οπαδούς να ξεσπάνε προς τον νεαρό με απίστευτους ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς.

Απίστευτες σκηνές βίας από τους Άγγλους επικράτησαν στο Γουέμπλεϊ όταν αρκετοί θεατές βρέθηκαν στις θύρες των Ιταλών και επιχείρησαν να εισβάλλουν, ενώ άρχισαν να χτυπάνε αυτούς που προσπαθούσαν να βγουν από το Γουέμπλεϊ.
Όπως ανακοίνωσε η Αστυνομία του Λονδίνου, μετά την λήξη του τελικού, προχώρησε συνολικά σε 45 συλλήψεις οι οποίοι σχετίζονταν με τον αγώνα.

Οι περισσότερες έγιναν πριν τον αγώνα, όταν ένα γκρουπ οπαδών χωρίς εισιτήρια επιχείρησε εισβολή στο Γουέμπλεϊ.

Οι «ατζούρι» έχουν 6 τρόπαια έχοντας κατακτήσει 2 Euro και 4 Παγκόσμια και μόνο η Γερμανία τους ξεπερνάει, μιας και έχει 7 τίτλους στις δύο μεγάλες ποδοσφαιρικές διοργανώσεις, αφού έχει κατακτήσει 3 φορές το Ευρωπαικό Πρωτάθλημα και 4 το Μουντιάλ.