Новак Ђоковић освојио злато на Олимпијским играма у Паризу: "Ово ми је највећи спортски успех у животу".

Paris 2024 - Tennis - Novak Djokovic Wins Gold

Novak Djokovic (SRB) during the medals ceremony where he won gold at the tennis at the Paris 2024 Summer Olympic Games at Roland-Garros in Paris, France, on August 4, 2024. Photo by Corinne Dubreuil/ABACAPRESS.COM. Source: ABACA / Dubreuil Corinne/ABACA/PA

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Новак Ђоковић је олимпијски шампион! Исписао је историју златним словима. Освојио је оно што му је недостајало и што је толико страсно желео за себе, али и Србију. Ђоковић је победом над Алкаразом постао тек пети тенисер који је освојио златни слем у каријери - сва четири гренд слем турнира, као и златно одличје на Олимпијским играма. Овим достигнућем могу да се похвале само Андре Агаси, Рафаел Надал, Серена Вилијамс и Штефи Граф. Најбољи светски тенисер свих времена је постао и најстарији олимпијски шампион у тенису у појединачној конкуренцији откако се овај спорт вратио у програм Игара у Сеулу 1988. године.

Сауа Сакакибара је освојила историјску златну медаљу за Аустралију у BMX дисциплини на Олимијади у Паризу. То је прва златна медаља за Аустралију у овом спорту икад.

Мет Ебден и Џон Пирс су прекинули низ од 28 година баз златне медаље за Аустралију у тенису, тиме што су у дублу освојили злану медаљу.

Jарослава Махучик из Украјине освојила је златну medalju u skoku u vis, Као и другопласирана Аустралијанка Никол Олислагес прескочила је тачно два метра, али је до те висине дошла без претходног рушења летвице. Олислагеслова је на претходним Играма освојила такође сребро. Занимљивост финала је да су две скакачице увис освојиле бронзану медаљу, Еленор Патерсон из Аустралије и Украјинка Ирина Герешенко.

Америчка пливачица Кејти Ледецки исписала је историју у Паризу. Четврти пут у низу победила је у трци на 800 метара слободним стилом на Олимпијским играма, освојила је своје девето олимпијско злато и изједначила се са совјетском гимнастичарком Ларисом Латињином, која је до sada била жена са највише олимпијских златних одличја.

Сребро је отишло у руке Аустралијанке Аријарне Титмус.

Кејли Мекион из Аустралије је дошла до бронзане медаље у трци 200 метара мешовитим стилом а претходно је освојила два злата у леђном стилу.

Ариарне Титмус је још једном освојила сребро у дисциплини 800 метара слободним стилом. Она је поновила успех из Токија 2020-те, али је себи додала још један рекорд. Поставила је нови аустралијски рекорд и постала трећа најбржа жена у историји.

Изненадила је на 50 метара слободним стилом Мег Харис када је освојила сребро а сребро је освојила и женска штафета у 4x100 метара мешовитим стилом.

Новак Ђоковић је победио Карлоса Алкараза у финалу и освојио златну медаљу - другу за Србију у Паризу.

Српска представница у друмском бициклизму Јелена Ерић завршила је трку на 66. месту.

Баскеташи Србије поражени су од Литваније и пласман у полуфинале мораће да траже у плеј-ин дуелу са Француском. Одбојкашице су поражене од Кине у последњој утакмици групне фазе.

Осмог такмичарског дана Олимпијских игара у Паризу српски џудисти и џудисткиње изгубили су од Бразила у реперсажу у екипној конкуренцији и тако остали без борбе за медаљу.

Веслачица Јована Арсић била је прва у Ц финалу женског скифа и као 13. у генералном пласману окончала учешће на ОИ.

Бициклиста Огњен Илић завршио је друмску трку на 64. месту.

Кошаркашице су изгубиле од Шпаније, а ватерполисти савладали Француску и изборили пласман у четвртфинале, док су се одбојкаши тријумфом над Канадом опростили од Париза.

Кошаркаши Србије победили су Јужни Судан резултатом 96:85 и обезбедили пласман у четвртфинале олимпијског турнира са другог места у групи Ц. У четвртфиналу Србија се састаје са Аустралијом.

По укупном броју освојених медаља на Олимпијади у Паризу, САД и Кина тренутно деле прво место са 19 златних медаља док је домаћин Француска на трећем месту са 12 златних медаља колико има и Аустралија, међутим Француска је освојила више сребрних медаља у односу на Аустралију.

Алжирска боксерка Имане Келиф ће освојити најмање бронзану медаљу на Олимпијади у Паризу. Контраверзност је уследила након њеног меча са Италијанком Анђелом Карини која је предала меч након једне минуте и рекла је да никада није била ударана тако јако. Касније је рекла да жели да се извини.

Онда је уследила олуја коментара на интернет медијима осврћући се на одлуку из 2023. године када је тадашњи боксерски регулатор, а сада дискредитован, забранио да се она такмичи на женском турниру. Базирано на неспецифицираном полном тесту.

Председник Међународног Олимпијског комитета, Тхомас Бах, каже да насиље које је усмерено према Келиф мора бити осуђено.

"Како може неко ко је рођен, подигнут, ко се такмичио и има пасош као жена да не буде сматран женом? Нећемо учествовати у некада политички мотивисаном културном рату. Нећемо бити део овог контекста у социјалним медијима, свог тог говора мржње, агресије и насиља, подгреваног овом агендом."

Златну медаљу у краљевској спринтерској дисциплини на 100 метара освојио је троструки светски првак Ноа Лајлс истрчавши лични рекорд - 9,79.

Атлетичарка Џулијен Алфред са Свете Луције победила је у трци на 100 метара и освојила олимпијско злато у Паризу - своје прво.

Актуелни светски првак из Будимпеште Итан Кацберг постао је први олимпијски првак из Канаде у бацању кладива са хицем - 84,12.

Италијанске тенисерке Сара Ерани и Џасмин Паолини победиле су Рускиње Миру Андрејеву и Дијану Шнајдер и освојиле злато у женском дублу.

Бронзана медаља припала је Шпанкињама Кристини Букси и Сари Торибес Тормо.